Committee

Workshop Chairs
Timo Ropinski (Linköping University, Sweden)
Anders Ynnerman (Linköping University, Sweden)
Charl Botha (Technical University Delft, The Netherlands)
Jos Roerdink (University of Groningen, The Netherlands)

International Program Committee
Jan Aerts (KU Leuven, Belgium)
Stefan Bruckner (Vienna University of Technology, Austria)
Min Chen (University of Oxford, UK)
Thomas Deserno (RWTH Aachen, Germany)
Alejandro Frangi (Pompeu Fabra University, Spain)
Nils Gehlenborg (Havard University, USA)
Hans-Christian Hege (Zuse-Institut Berlin, Germany)
Rainer Heintzmann (University of Jena, Germany)
Xiaoyi Jiang (University of Münster, Germany)
Alark Joshi (Boise State, USA)
Igor Jurisica (University of Toronto, Canada)
Jessie Kennedy (Napier University, UK)
Hans Knutsson (Linköping University, Sweden)
Lars Linsen (Jacobs University, Germany)
Claes Lundström (Linköping University, Sweden)
Raghu Machiraju (Ohio State University, USA)
David Marshall (Scottish Crop Research Institute, UK)
Erik Meijering (Erasmus MC Rotterdam, The Netherlands)
Dorit Merhof (University of Konstanz, Germany)
Miriah Meyer (University of Utah, USA)
Scooter Morris (UCSF, USA)
Klaus Mueller (Stony Brook University, USA)
Cydney Nielsen (British Columbia Genome Sciences Center, Canada)
Kay Nieselt (University of Tübingen, Germany)
Bernhard Preim (University of Magdeburg, Germany)
James Procter (University of Dundee, UK)
Steffen Prohaska (Zuse-Institut Berlin, Germany)
Karl Rohr (DKFZ Heidelberg, Germany)
Gerik Scheuermann (University of Leipzig, Germany)
Falk Schreiber (University Halle-Wittenberg, Germany)
Heidrun Schumann (University of Rostock, Germany)
Peter Stadler (University of Leipzig, Germany)
Marc Streit (Linz University, Austria)
Anna Vilanova (TU Eindhoven, The Netherlands)
Ivan Viola (University of Bergen, Norway)
Frans Vos (TU Delft, The Netherlands)
Gunther Weber (Lawrence Berkeley National Lab, USA)
Rüdiger Westermann (TU München, Germany)
Michel Westenberg (TU Eindhoven, The Netherlands)
Alexander Wiebel (Zuse-Institut Berlin, Germany)
Ivo Wolf (DKFZ Heidelberg, Germany)
Burkhard Wuensche (University of Auckland, New Zealand)
Stefan Zachow (Zuse-Institut Berlin, Germany)

Steering Committee
Charl Botha (Technical University Delft, The Netherlands)
Hans-Christian Hege (Zuse Institute Berlin, Germany)
Bernhard Preim (University of Magdeburg, Germany)
Jos Roerdink (University of Groningen, The Netherlands)
Anders Ynnerman (Linköping University, Sweden)