VCBM 2017 – Program

Thursday, 7th September
09:00 – 09:45 Opening

Horst Hahn

09:45 – 10:45

Biology and Networks (2 papers á 20, 2 short á 10)
Chair: Bernhard Preim

Protein Tunnel Reprojection for Physico-Chemical Property Analysis (Jan Malzahn, Barbora Kozlikova, Timo Ropinski)

Mammogram Classification and Abnormality Detection from Nonlocal Labels using Deep Multiple Instance Neural Network (Yoni Choukroun, Ran Bakalo, Rami Ben-Ari, Ayelet Akselrod-Ballin, Ella Barkan, Pavel Kisilev)

A Guided Spatial Transformer Network for Histology Cell Differentiation (Marc Aubreville, Maximilian Krappmann, Christof Bertram, Robert Klopfleisch, Andreas Maier)

Design Considerations for Immersive Analytics of Bird Movements Obtained by Miniaturised GPS Sensors (Hieu Nim, Karsten Klein, Björn Sommer, Andrea Flack, Kamran Safi, Mate Nagy, Wolfgang Fiedler, Martin Wikelski, Falk Schreiber)

10:45 – 11:15

Break

with Coffee & Snacks

11:15 – 12:15

Keynote

Christian Sohns, MD: Cardiac Electrophysiology on the Road from Electro-Anatomical to Anatomo-Electrical Ablation Strategies

12:15 – 13:30

Lunch

 

13:30 – 14:50

Exploration and Visual Analysis (4 papers á 20)
Chair: Bernhard Kainz

Watergate: Visual Exploration of Water Trajectories in Protein Dynamics (Viktor Vad, Jan Byska, Adam Jurcik, Ivan Viola, Eduard Gröller, Helwig Hauser, Sérgio M. Margues, Jiří Damborský, Barbora Kozlikova)

Visual Analytics of Missing Data in Epidemiological Cohort Studies (Shiva Alemzadeh, Uli Niemann, Till Ittermann, Henry Völzke, Daniel Schneider, Myra Spiliopoulou, Bernhard Preim)

Comparative Visualization for Diffusion Tensor Imaging Group Study at Multiple Levels of Detail (Changgong Zhang, Thomas Höllt, Matthan Caan, Elmar Eisemann, Anna Vilanova)

Visualizing and Exploring Dynamic Multichannel EEG Coherence Networks (Chengtao Ji, Jasper van de Gronde; Natasha Maurits, Jos Roerdink)

14:50 – 15:30

Break & Poster Session

with Coffee & Cake

15:30 – 16:50

Applications (4 papers á 20)
Chair: Jos Roerdink

HIFUtk: Visual Analytics for High Intensity Focused Ultrasound Simulation (Daniela Modena, Edmond van Dijk, Dragan Bosnacki, Huub ten Eikelder, Michel Westenberg)

CT-Based Navigation Guidance for Liver Tumor Ablation (Julian Alpers, Christian Hansen, Kristina Ringe, Christian Rieder)

Visual Navigation Support for Liver Applicator Placement using Interactive Map Displays (Julian Hettig, Gabriel Mistelbauer, Christian Rieder, Kai Lawonn, Christian Hansen)

Application of image processing functions for brain tumor enhancement in intraoperative ultrasound image data (Claire Chalopin, Elisee Ilunga Mbuyamba, Jesus Guillermo Cabal Aragon, Juan Carlos Camacho Rodriguez, Felix Arlt, Juan Gabriel Avina Cervantes, Juergen Meixensberger, and Dirk Lindne)

18.00

Sightseeing

City of Bremen

19.00

Workshop Dinner

“Wohnküche”

Friday, 8th September

09:00 – 10:10

Short Papers (6 short papers á 10)
Chair: Anna Vilanova Bartroli

MRI Hip Joint Segmentation: A Locally Bhattacharyya Weighted Hybrid 3D Level Set Approach (Duc Duy Pham, Cosmin Adrian Morariu, Tobias Terheiden, Stefan Landgraeber, Marcus Jäger, Josef Pauli)

Multi-fiber Estimation and Tractography for Diffusion MRI using mixture of Non-central Wishart Distributions (Snehlata Shakya, Xuan Gu, Nazre Batool, Evren Özarslan, and Hans Knutsson)

Automatic thrombus detection in non-enhanced computed tomography images in patients with acute ischemic stroke (Patrick Löber, Andreas Maier, Bernhard Stimpel, Christopher Syben, Hendrik Ditt, André Kemmling, Peter Schramm, Boy Raczkowski)

Maximizing AUC with Deep Learning for Classification of Imbalanced Mammogram Datasets (Jeremias Sulam, Rami Ben-Ari, Pavel Kisilev)

A Web Based Tool for Cardiac Dyssynchrony Assessment on Ultrasound Data (Daniele Pezzatini, Carlos Yagüe, Paula Rudenick, Josep Blat, Bart Bijnens, Oscar Camara)

UI-Net: Interactive Artificial Neural Networks for Iterative Image Segmentation Based on a User Model (Mario Amrehn, Sven Gaube, Mathias Unberath, Frank Schebesch, Tim Horz, Maddalena Strumia, Stefan Steidl, Markus Kowarschik, Andreas Maier)

10:10 – 10:40

Break

with Coffee & Snacks

10:40 – 12:00

Shape and Models (4 papers á 20)
Chair: Lars Linsen

Bone Fracture and Lesion Assessment using Shape-Adaptive Unfolding (Hannes Martinke, Christian Petry, Stefan Großkopf, Michael Suehling, Grzegorz Soza, Bernhard Preim, Gabriel Mistelbauer)

Combining Pseudo Chroma Depth Enhancement and Parameter Mapping for Vascular Surface Models (Benjamin Behrendt, Philipp Berg, Bernhard Preim, Sylvia Saalfeld)

Exploration of Interventricular Septum Motion in Multi-Cycle Cardiac MRI (Lennart Tautz, Markus Hüllebrand, Michael Steinmetz, Dirk Voit, Jens Frahm, Anja Hennemuth)

Concentric Circle Glyphs for Enhanced Depth-Judgment in Vascular Models (Nils Lichtenberg, Christian Hansen, Kai Lawonn)

12:00 – 13:00

Lunch

 

13:00 – 14:00

Capstone

Silvia Miksch, PhD: Visual Analytics for Medical Applications: Challenges and Opportunities

14:00 – 14:30

Closing Ceremonies